W ostatni weekend 16 i 17 lipca odbyły się pierwsze całodniowe warsztaty artystyczne dla mieszkańców miejscowości z powiatu polkowickiego. Na pierwszy ogień poszła gmina Polkowice i Żelazny Most oraz gmina Radwanice i Buczyna. Jak było? Kilka dni poprzedzające warsztaty były intensywne. Zarówno pod względem przygotowań, jak i spoglądaniem co chwilę z niepokojem w niebo, gdyż pogoda nie była zachęcająca… Ale widać nawet słońce jest po naszej stronie, bo sobotni poranek powitał nas rześko i… słonecznie, a potem było już tylko lepiej!

Żelazny Most – 16.07.2016 r. – „Miejsce ważnych twarzy”

Już przed godziną 10-tą w sali wiejskiej zaczęli pojawiać się pierwsi uczestnicy warsztatów. Na początku, aby lepiej się poznać, przeprowadziliśmy zabawę animacyjną, w której pomógł nam nieco karton…

Po przełamaniu pierwszych lodów każdy otrzymał ołówek, gumkę i pudełko kartonowe oraz zadanie – sportretować uczestników warsztatów. Cała zabawa polegała na tym, że na jednym kartonie można było rysować tylko jedną postać, a wersji postaci było tyle… ile osób udało się każdemu namówić do rysowania.Co się wtedy działo! Od najmłodszego Szymusia, po dorosłych – każdy rysował kogo się dało. Kiedy brakło już osób do rysowania w świetlicy i obok, to dzieci i młodzież ruszyły do swoich domów oraz sąsiadów z prośbą o sportretowanie siebie. Wszystko po to, aby utrwalić „ważne twarze”.

Kolejnym etapem były zabawy dźwiękowo-ruchowe, które były wstępem do przygotowania utworu inspirowanego dźwiękami Żelaznego Mostu, zagranego na tym, co każdy znalazł. Była to między innymi popsuta harmonijka ustna, gałązki drzew z liśćmi, patyki, pieniążek, gitara czy foliowa torebka…

Po przerwie obiadowej wybraliśmy się na spacer po miejscowości, aby poznać ważne dla mieszkańców miejsca, w tym między innymi malownicze ruiny pałacu, zabudowań gospodarskich, piękne leśne ścieżki czy zabytkowy kościół. Następnie, na przygotowanej tablicy każdy mógł wypisać/narysować to, co ceni w swojej miejscowości najbardziej.

Zwieńczeniem całodniowych warsztatów była prezentacja instalacji artystycznej składającej się z kartonowych portretów czyli „ważnych twarzy, wzbogacona utworem dźwiękowym, którego zgromadzeni mieszkańcy słuchali z zamkniętymi oczami oraz ognisko (a także całodniowy poczęstunek, który przygotowała Sołtys Wsi Anna Tatarynowicz z Radą Sołecką za co z całego serca dziękujemy!).

Buczyna – 17.07.2016 r. – „Lasek pomidorowo-brzózkowy”

Niedzielny poranek w Buczynie rozpoczął się nieco leniwie, jak to w wolny dzień bywa. Do tego lekko się chmurzyło i czasem kropił deszcz…

W niewielkim zagajniku nieopodal świetlicy wiejskiej, tuż obok stawu, między brzózkami rozpięto pasy folii, na której stopniowo przybywało jaskrawych malowideł. Pojawiły się zwierzęta, nowy, zabytkowy pałac, książę i księżniczka, a także kolorowe domy oraz cerkiew. Niespiesznie powstawały kolorowe malunki, a także pięknie wianki z kwiatów znalezionych w pobliżu….

Przejeżdżający pobliską drogą, a także sami mieszkańcy zaczęli z zaciekawieniem zaglądać na to, co się dzieje. Wzrok przyciągały na pewno czerwone balony, które na brzozowych gałązkach powiewały niczym pomidory na krzaczkach.

Tuż po południu do zaczarowanego zagajnika zaglądało coraz więcej osób, które chętnie włączały się w działania artystyczne. Najwięcej przyszło przedstawicieli płci męskiej, więc ku wielkiej ich uciesze zorganizowano zawody w puszczaniu papierowych samolotów i tym samym zakończyliśmy nasze działania w Buczynie. Dziękujemy Sołtysowi Wsi Pani Genowefie za udostępnienie świetlicy i poczęstunek dla uczestników warsztatów. A już w najbliższą sobotę tj. 23.07 jedziemy do Wilkocina!

0c4961df-c4d8-4a88-9911-7722b4894f75
„Projekt jest dofinansowany ze środków budżetu Województwa Dolnośląskiego”