archiwum baner

News nr 7 z dnia 30 listopada 2016 r.

W poniedziałkowy wieczór (28.11.2016) dzięki gościnności Gminnego Ośrodka Kultury w Radwanicach odbyło się spotkanie podsumowujące projekt „Na pamięć: archiwum społeczne” i ruszyła oficjalnie strona internetowa, którą mogą Państwo obejrzeć pod linkiem http://www.napamiec.radwanice.pl/

Obsługa archiwum społecznego jest bardzo intuicyjna, więc mamy nadzieję, że nie przysporzy Państwu większych problemów.

W pasku bocznym znajdują się podstrony z różnymi informacjami, a materiały archiwalne, które zapewne Państwa najbardziej interesują, znajdują się w zakładce „Kolekcje”.

13-strona-www

Aby sprawnie poruszać się po stronie i uzyskać wszystkie informacje należy wybrać interesująca nas kategorię, a następnie kliknąć na zdjęcie, które chcemy obejrzeć.

Na dole zdjęcia pojawią się ikonki, z których najciekawsze możliwości ma pierwsza po prawej:

informavcja

Za nami finał projektu (28.11.2016), strona internetowa już opublikowana i chciałoby się rzec, że tym akcentem zakończyły się prace nad archiwum społecznym… Nic z tych rzeczy! To dopiero początek! W naszych zasobach znajduje się jeszcze mnóstwo materiałów, które sukcesywnie będziemy publikować, informując oczywiście co nowego dodaliśmy. Taka porcja nowości będzie się pojawiać w każdy poniedziałek.

Jak ważne dla lokalnej społeczności są to zbiory, można było przekonać się podczas wieczoru wspomnień, kiedy to ponad czterdzieści osób z wielkim przejęciem oglądało zgromadzone materiały. Wspomnieniom i dyskusjom nie było końca! Najstarsi uczestnicy spotkania zadziwiali perfekcyjną pamięcią co do osób, wydarzeń i dat, a młodsi z zaciekawieniem oglądali to, jak dawniej wyglądały Radwanice.

Zgromadzeni na wieczorze wspomnień, mogli zobaczyć na prezentacji jak przebiegał cały projekt „Na pamięć” – archiwum społeczne. Wspólnie opisano też kilka zdjęć, dzięki czemu każdy mógł się poczuć archiwistą społecznym.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiej galerii ze spotkania podsumowującego cały projekt:


Jeśli mają państwo jakieś uwagi odnośnie archiwum lub strony – prosimy o kontakt – pragniemy, by jak najlepiej owoce projektu „Na pamięć” – archiwum społeczne odpowiadały państwa oczekiwaniom.

Czekamy jednocześnie na zgłoszenia kolejnych osób, które mają w swoich albumach zdjęcia bądź też inne materiały i chcą utrwalić je od zapomnienia. Prosimy o kontakt. Z ogromną przyjemnością poddamy je digitalizacji i udostępnimy na stronie archiwum.

panel logotypow dl11

News nr 6 z dnia 21 listopada 2016 r.

Po pracowitym okresie nad projektem „Na pamięć – archiwum społeczne” przyszła pora na wielki finał! Pieczołowicie skanowane zdjęcia, zbierane wspomnienia oraz dokumenty wędrują do wirtualnych skoroszytów, układane są na cyfrowych półkach oraz starannie opisywane… Wszystko po to, by można było do nich sięgnąć w każdej chwili, w zaciszu domowego ogniska, móc przeglądać historię miejsca, w którym przyszło nam mieszkać oraz posłuchać opowieści o tym, jak kiedyś się żyło…
Już za kilka dni archiwum społeczne Radwanic ujrzy światło dzienne!

Prace nad projektem dobiegają końca i już 28 listopada 2016 roku strona z archiwum społecznym Radwanic będzie mieć swoją wielką premierę. Tego dnia w Gminnym Ośrodku Kultury w Radwanicach spotkamy się z mieszkańcami na sentymentalnym wieczorze wspomnień, gdzie przy herbacie i ciastkach wszyscy zainteresowani będą mogli zapoznać się nie tylko z projektem, ale także z tym jak poruszać się po stronie archiwum społecznego. Nie zabraknie też pewnie opowieści na żywo o dawnych Radwanicach.

Dlatego już dziś pragniemy zaprosić wszystkich na to ważne dla lokalnej społeczności wydarzenie!

wieczor-wspominkowy-na-pamiec

News nr 5 z dnia 29 października 2016 r.

Praca wre, że aż lecą wióry…

… tak w skrócie można teraz opisać to, co dzieje się podczas realizacji projektu „Na pamięć: archiwum społeczne”. Działania w projekcie wchodzą praktycznie w ostatni etap. Praca naprawdę wre i naprawdę lecą wióry!

Trzy grupy pracują nad ławkami pamięci

Poszczególne elementy trzeba przygotować do złożenia, nogom trzeba nawiercić otwory, deski wygładzić papierem ściernym, zaimpregnować, nawiercić otwory w deskach i skręcić. Nad wszystkim czuwa wprawne oko pana Ryszarda Brysia, a jednocześnie przedstawiciela seniorów. To właśnie oni jako pierwsi skończyli pracę nad ławkami. Ławka Integracyjnej Grupy MigMig, a więc ławka od niepełnosprawnych dla wszystkich mieszkańców jest także już gotowa, a lada dzień swoją ławkę skończy także młodzież. Wykonanie ławki to jedno zadanie, drugie – pomyśleć nad treścią tabliczki, która na ławce pamięci się znajdzie, oraz to, gdzie każda z grup swoją ławkę postawi. Sami musicie przyznać, że to wcale nie taka bułka z masłem?

Archiwista społeczny pracuje w terenie

Początkowe nieśmiało wyjawiane historie oraz wyciągane z opasłych albumów zdjęcia pociągnęły za sobą całą lawinę kontaktów. Od słowa do słowa projekt jest promowany wśród najstarszych mieszkańców, a także tych, którzy pełnili niegdyś ważne funkcje w lokalnym społeczeństwie. Nie ma już praktycznie dnia bez spotkań z seniorami. Na światło dzienne wychodzą ciekawe opowieści oraz nigdzie nie publikowane zdjęcia. Osoby początkowo sceptycznie podchodzące do idei digitalizacji zdjęć i wspomnień, coraz chętniej dzielą się tym z nami, a my z ogromną przyjemnością skanujemy i nagrywamy to, by podzielić się tym niebawem ze wszystkimi. Już teraz wiemy, że projekt będzie rozwojowy i jego finał będzie dopiero  początkiem wielkiego dzieła, którego autorami będzie społeczeństwo Radwanic.

Dziennikarze społeczni wyjdą na ulice

W czasie, gdy będziemy katalogować nasze zbiory, swoje umiejętności, nabyte podczas warsztatów dziennikarskich, wykorzysta młodzież. Po raz kolejny wyjdą na ulice i będą przeprowadzać sondy (ten rodzaj działań chyba najbardziej przypadł im do gustu). Będą zbierać krótkie informacje o Radwanicach, które także znajdą miejsce w wirtualnym archiwum społecznym.

Mały, wielki finał projektu „Na pamięć: archiwum społeczne” już niebawem!

panel logotypow dl11

News nr 4 z dnia 28 września 2016 r.

Zbieramy ślady historii…

Prace w projekcie „Na pamięć: archiwum społeczne” wkroczyły w najbardziej żmudny i pracochłonny etap. Zbieramy informacje od świadków historii lokalnej, prowadzimy długie rozmowy i skanujemy zbiory fotograficzne od mieszkańców. Młodzież, w ramach warsztatów dziennikarskich, przeprowadza sondy uliczne pytając radwaniczan o dawne czasy. Akcje z sondami ulicznymi będą przeprowadzane jeszcze kilkukrotnie, wypatrujcie nas na ulicach Radwanic! A jakby tego było mało – niebawem w trzech lokalizacjach staną ławki pamięci, do tworzenia których zaprosimy młodzież, seniorów i niepełnosprawnych.

14459738_1189333914459552_22312918_n 14463812_1189334067792870_837400632_n 14508611_1189334077792869_337513347_n

panel logotypow dl11

News nr 3 z dnia 17 sierpnia 2016 r.

Projekt „Na pamięć” ruszył na dobre pod koniec czerwca. Do tej pory odbyło się kilka spotkań grupy projektowej, poczyniono pierwsze niezbędne zakupy, a także ruszyły warsztaty dziennikarskie, podczas których uczestnicy zapoznali się z podstawami sztuki dziennikarskiej.

W czasie zajęć praktycznych i animacyjnych adepci dziennikarstwa społecznego uczą się prowadzić rozmowy, radzić sobie z nietypowymi okolicznościami, a do tego świetnie się bawią. Warsztaty są praktycznie na półmetku i za nami pierwsze wywiady z mieszkańcami (dziękujemy Pani Irenie Kasprzak!), a praca w terenie potrwa do jesieni.

Co jeszcze przed nami?

Już niebawem ruszą prace nad tworzeniem „ławek pamięci”. Do pracy nad nimi zaprosimy młodzież, niepełnosprawnych oraz seniorów. Co się kryje pod tą tajemniczą nazwą? Nic innego tylko… ławki. Jak będą wyglądać, o czym przypominać i gdzie staną? To zależeć będzie od samych uczestników. Możemy zapewnić, że nie braknie twórczych wrażeń.

Ważne!

Nadal zbieramy zdjęcia, pocztówki, dokumenty itp. z Radwanic, a także poszukujemy osób, które chciałyby podzielić się z nami wspomnieniami o tym, jak wyglądało kiedyś życie w miejscowości. Stwórzmy razem multimedialne archiwum społeczne.  Ocalmy od zapomnienia historię miejsca, w którym żyjemy i zachowajmy je dla przyszłych pokoleń.

panel logotypow dl11

News nr 2 z dnia 11 lipca 2016 r.

warsztaty dziennikarskiedziennikarskie srodaHej młodzieży! Kto się z warsztatami dziennikarskimi zmierzy?

Chcesz nauczyć się podstaw dziennikarstwa i zostać współautorem multimedialnego archiwum społecznego Radwanic?  Dołącz do nas! Do dyspozycji dyktafon, notesy i aparat fotograficzny. Startujemy 13.07 (środa), godzina 16.00 GOK w Radwanicach.

O projekcie „Na Pamieć – archiwum społeczne” i nie tylko. Zapraszamy do przeczytania i obejrzenia materiału, które nakręciła TV Regionalna.

Link do artykułu: http://regionfan.pl/radwanice-chronia-swoja-historie-od-zapomnienia/ 

panel logotypow dl11

News nr 1 z dnia 25 czerwca 2016 r.

Co kryje się za tajemniczym tytułem projektu „Na pamięć”- archiwum społeczne, który już niebawem ruszy pełną parą w Radwanicach dzięki grantowi przyznanemu w ramach „Działaj Lokalnie”?

dzialaj_lokalnie_logo_rgb-204x300„Na pamięć”- archiwum społeczne to projekt, którego głównym celem jest digitalizacja ważnych dla społeczności Radwanic zasobów archiwalnych takich jak zdjęcia, listy, pocztówki, dokumenty, a także wspomnień mieszkańców. Fundacja Mamut chce zatrzymać w pamięci ślady historii, które giną w natłoku informacji. Uważamy, że to ostatni moment, by dotrzeć do  osób starszych – świadków lokalnej historii, kompendium wiedzy i wspomnień o życiu codziennym. Chcemy nie tylko dotrzeć, ale również zebrać, opracować i uporządkować dla szerokiej społeczności zasoby archiwalne, nadać im drugie życie oraz uchronić je przed zapomnieniem i zniszczeniem. Wszystkie  materiały zostaną udostępnione w wersji on line na specjalnej stronie Internetowej.

Podczas realizacji projektu przeprowadzone zostaną także warsztaty dziennikarskie, powstaną „Ławki pamięci”, a także ruszy też dyżur archiwisty społecznego, który na profesjonalnym skanerze będzie zapisywał cyfrowo archiwalne materiały m.in. zdjęcia papierowe, klisze każdego formatu, pocztówki itp. O szczegółach będziemy informować na naszej stronie internetowej i profilu na facebooku.

Już teraz zapraszamy wszystkich mieszkańców do wzięcia udziału w projekcie.

Jeśli jesteście w posiadaniu starych zdjęć, ciekawych historii, które chcecie przekazać, czy innych ważnych dla Radwanic materiałów i chcielibyście zachować je od zapomnienia – koniecznie skontaktujcie się z naszą fundacją!

Stwórzmy razem archiwum społeczne, budujmy tożsamość lokalną oraz poznajmy historię miejsc, które codziennie mijamy.

panel logotypow dl11