News nr 8 z dnia 19 sierpnia 2016 r.

plakat barbara fb23 sierpnia o godz. 17:00 w Infopunkcie BARBARA we Wrocławiu będziemy prezentować efekty naszej pracy projektowej A+A: sztuka w przestrzeni wiejskiej! Spotkanie odbywać się będzie w ramach wtorku regionalnego. Nie liczymy na tłumy, będziemy czekać na osoby, które chcą porozmawiać o współczesnej animacji kulturalnej, wymienić się spostrzeżeniami, metodami pracy czy też po prostu miło spędzić czas. Zapraszamy!

 

 

 

News nr 7 z dnia 22 sierpnia 2016 r.

Krzydłowice – 13.08.2016 r. – „Galeria Sztuki ALTANKA”

13 sierpnia 2016 r. mieliśmy przyjemność prowadzić warsztaty w Krzydłowicach (gm. Grębocice). Przygotowania rozpoczęliśmy od zlokalizowania w Świetlicy Wiejskiej pomieszczenia dla przyszłej ciemni fotograficznej. Następnie zostały wyniesione stoły i krzesła przed świetlice. Gdy już wstępnie przestrzeń twórcza została przygotowana, przyszła kolej na przygotowanie ciemni, w której trzeba była rozrobić wywoływacz i utrwalacz.

Zanim się obejrzeliśmy już przyszli pierwsi uczestnicy, którzy chwycili za puszki po kawie, nożyczki i czarny brystol po to, aby stworzyć swój własny… aparat! Wielu było takich, którzy nie dowierzali, że taką puszką można zrobić zdjęcia. A jednak! Wszyscy chętnie wyruszyli w poszukiwaniu niepowtarzalnych kadrów, które mogliby uwiecznić swoim aparatem. Tymczasem w ciemni na ścianie powoli zaczęła się klarować mini galeria zdjęć.

Po przerwie oprócz tworzeniu zdjęć, uczestnicy mogli poodbijać na papierze światłoczułym różne przedmioty znalezione dookoła świetlicy, a były to różnego rodzaju liście, kwiaty, narzędzia, elementy dekoracyjne itp. Dzięki temu powstały ciekawe kompozycje, czasem trudne do odgadnięcia. W międzyczasie uczestnicy przygotowywali ramki do swoich zdjęć i udawali zwierzęta w zabawie animacyjnej.

Na koniec dnia wszystkie prace wystawiliśmy we wspólnie przygotowanej Galerii Sztuki „Altanka”. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za liczne przybycie i zaangażowanie w działania fotograficzne a Pani Sołtys za udostępnienie Świetlicy Wiejskiej! Dziękujemy!

Pogorzeliska – 14.08.2016 r. – „Pole Sztuki”

Na drugi dzień czyli 14 sierpnia 2016 r. duet A+A zawitał do Pogorzelisk (gm. Chocianów). Ostatni dzień naszych działań animacyjno-artystycznych i ostatnia miejscowość. Niedziela, jak przystało na dzień wolny od pracy, narzuciła nam swój powolny rytm. Jednakże, nie rozleniwiła, a wręcz przeciwnie zrodziła w naszych głowach mnóstwo pomysłów! Jako, że znajdujemy się na wsi, zdecydowaliśmy, że będziemy uprawiać… „pole sztuki”.

Na początku wyznaczyliśmy pole-przestrzeń, a potem w ruch poszły papierowe talerzyki, farby akrylowe i pędzle, na których uczestnicy malowali kształty, linie, bryły geometryczne i kompozycje kolorystyczne. Do gotowych prac przykleiliśmy wykałaczki i wbiliśmy w ziemię – tym samym zasadziliśmy w Pogorzeliskach malarstwo. Następnie przyszedł czas na rzeźbę-instalację. Znaleźliśmy gałęzie, które zostały owinięte folią aluminiową, przez co stały się niewątpliwie największą atrakcją „pola sztuki”.

Po przerwie w dalszym ciągu kontynuowaliśmy działania związane z malarstwem, rzeźbą-instalacją oraz wprowadziliśmy nowe, a mianowicie znak graficzny. Uczestnicy do dyspozycji mieli czarne markery oraz balony, na których mieli zaprojektować swój znak, lub znak swojej miejscowości.
Była również literatura i wymyślanie bajki oraz nawiązanie do teatru lalek, gdzie z pianki powstały lalki lub strachy na wróble, bocian, kwiaty itp. Na zakończenie zaprosiliśmy wszystkich w puste miejsce na „polu sztuki” , ponieważ sztuka nie istniałaby bez artystów i ich odbiorców.
Chcielibyśmy serdecznie podziękować Pani Sołtys za możliwość skorzystania ze Świetlicy Wiejskiej i zaangażowanie podczas naszych warsztatów. Dziękujemy!

News nr 6 z dnia 3 sierpnia 2016 r.

Kłobuczyn – 30.07.2016 r. – „Stwory-potwory. Narodziny Koperlasza”

W minioną sobotę (30.07) miała odsłonę już czwarta część warsztatów artystycznych duetu „A+A”. Tym razem Fundacja Mamut odwiedziła Kłobuczyn w gminie Gaworzyce i wspólnie z mieszkańcami byliśmy świadkami narodzin Koperlasza!

Sobotni poranek zaczął się nieco leniwie. Na teren rekreacyjny w centrum miejscowości, tuż obok świetlicy wiejskiej i biblioteki, zaczęli przybywać mieszkańcy. Zadanie narzucone przez duet A+A szybko jednak rozbudziło jeszcze senne umysły uczestników. A zadanie było nie byle jakie! Wszyscy musieli sobie wyobrazić stworka-potworka, może jakieś prehistoryczne zwierzę, które niegdyś zamieszkiwało najbliższą okolicę… Na przygotowanych arkuszach papieru powstała wielka galeria tych stworzeń, nie zabrakło także akcentów kasztanowych – bo Kłobuczyn staję się pomału wsią kasztanowców! Każdy miał wkład w to dzieło, a doświadczenie w pracy z pastelami u wielu rozbudziło niepohamowaną chęć tworzenia jeszcze przez długi czas (galeria powstawała praktycznie do końca naszych zajęć).

Kolejną częścią warsztatów było stworzenie jednego, wspólnego projektu stworka-potworka oraz nazwy – tak powstał zalążek Koperlasza. Następnie w pocie czoła  uczestnicy zabrali się za budowanie. O tak, „budowanie” to chyba najlepsze określenie tego, co nastąpiło, ponieważ do akcji wkroczyły wtedy… materiały budowlane: styropian, pianka podkładowa, otulina na rury, płyta pilśniowa czy farby, o materiałach plastycznych nie wspominając. Największym powodzeniem cieszyło się chyba malowanie sprayem, co każdy chciał spróbować. Jedni dla malowania, inni dla samego nałożenia maski ochronnej 😉 W prace nad stworem włączali się również przechodnie. Zabawa była fantastyczna! I tak krok po kroku rodził się wspomniany już Koperlasz. Zanim jednak ruszył po Kłobuczynie, uczestnicy warsztatów wzięli udział w zajęciach rytmiczno-muzycznych, aby wydobyć dźwięki pochodzące z samego wnętrza kłobuczyńskiego stwora.

Wielki finał przyszedł szybciej niż się spodziewaliśmy. Już około 17 fantastyczny, kolorowy i rozbrzmiewająco wesoło Koperlasz ruszył uliczkami Kłobuczyna, budząc u mieszkańców uśmiech na ustach.

Gorącą atmosferę ostudził rześki letni deszcz, w którego strugach wesoły Koperlasz zakończył swój żywot…

Dziękujemy Bibliotece w Kłobuczynie oraz mieszkańcom za wspaniały, twórczy dzień. Jeśli ktoś nie mógł wziąć udziału w zajęciach i nie widział stworka – to nie pozostaje nam nic innego jak zaprosić do obejrzenia galerii. Przed nami ostatnie dwa spotkania, 13 sierpnia widzimy się w miejscowości Krzydłowice (gm. Grębocice), a na zakończenie, 14 sierpnia – Pogorzeliska (gm. Chocianów) – już dziś – ZAPRASZAMY!


0c4961df-c4d8-4a88-9911-7722b4894f75
„Projekt jest dofinansowany ze środków budżetu Województwa Dolnośląskiego”

News nr 5 z dnia 26 lipca 2016 r.

Wilkocin– 23.07.2016 r. – „Dziecięcy teatr i latawce marzeń”

Słoneczną sobotę 23 lipca spędziliśmy w Wilkocinie, wiosce Czerwonego Kapturka, dokąd przywiodła nas trzecia odsłona projektu „A + A: sztuka w przestrzeni wiejskiej”. Jesteście ciekawi co tym razem zaproponowaliśmy mieszkańcom?

Przygotowania do sobotnich warsztatów artystycznych w Wilkocinie trwały nieco odmiennie niż do tej pory. Wszystko za sprawą tego, iż podczas wizyt zapoznawczych z miejscowością, dowiedzieliśmy się, że wieś zamieszkuje pani Maria, miejscowa pisarka. Poprosiliśmy, aby napisała krótki tekst o dzieciach i o dorastaniu. Cały warsztatowy dzień opierał się właśnie na stworzonym specjalnie dla mieszkańców Wilkocina opowiadaniu!

Tradycyjnie już zajęcia w ramach projektu „A+A: sztuka w przestrzeni wiejskiej” rozpoczęły się od animacyjnej zabawy zapoznawczej, gdzie główną rolę odegrała trąba… mamuta! W końcu nazwa naszej fundacji do czegoś zobowiązuje 😉 Po zabawie odczytaliśmy tekst bajki, do którego każdy podawał swoje skojarzenia. Gdy już wszyscy uczestnicy się wypowiedzieli, przeszliśmy do ćwiczeń teatralnych, które bazowały na takich słowach jak: dom, praca, rodzina itp.

Następnie przyszła pora na zajęcia plastyczne, które przeprowadziliśmy na placu przed świetlicą wiejską. Uczestnicy dostali za zadanie zobrazować swoje marzenia. Kolorowe łapacze marzeń zawisły na okolicznych drzewach, powiewając na wietrze i budząc zainteresowanie wśród mieszkańców, a także przyciągając nowych uczestników.

Ponownie zaproponowaliśmy zajęcia teatralno-ruchowe, podczas których spontanicznie rodził się scenariusz do krótkiej etiudy teatralnej. Wszystkiemu z zaciekawieniem przyglądała się autorka tekstu, który młodzi aktorzy właśnie interpretowali.

Po przerwie na szarlotkę, ognisko z kiełbaskami, chłodne napoje i inne pyszności (podziękowania dla Pani Agnieszki ze Świetlicy Wiejskiej w Wilkocinie i zaprzyjaźnionych z nią osób) rozpoczęła się walka z czasem! Trzeba było przygotować kostiumy, co nie było taką prostą sprawą. Każdy dostał jakąś rolę – był asystent od zszywacza, nożyczek, sznurka, dziurkacza, a nawet prawdziwa manufaktura malowania tkanin! Równocześnie na tarasie świetlicy powstawała symboliczna scena oraz widownia.

Jeszcze ostatnie próby i dzieci mogły pędzić do swoich rodzin z zaproszeniami na spektakl, co okazało się dla wielu wielkim zaskoczeniem. Do godziny 19 zebrała się całkiem spora widownia, chwila napięcia, niecierpliwego oczekiwania i… aktorzy wśród gromkich braw wyszli na scenę. Tak uśmiechniętych, radosnych i w ogóle niezestresowanych aktorów nie widziała chyba jeszcze żadna scena! Wszyscy czuli się jak w swoim żywiole! Po finałowej scenie zniknęli wśród uścisków wzruszonych widzów… Następnie rozbrzmiały brawa, a potem… aktorzy zrzucili swoje stroje i zaczęła się radosna bitwa na papierowe kule!

Dziękujemy wszystkim uczestnikom z Wilkocina, Wysokiej oraz innych miejscowości za cudowną sobotę. Mamy nadzieję, że jeszcze kiedyś Was odwiedzimy!

News nr 4 z dnia 22 lipca 2016 r.

W ostatni weekend 16 i 17 lipca odbyły się pierwsze całodniowe warsztaty artystyczne dla mieszkańców miejscowości z powiatu polkowickiego. Na pierwszy ogień poszła gmina Polkowice i Żelazny Most oraz gmina Radwanice i Buczyna. Jak było? Kilka dni poprzedzające warsztaty były intensywne. Zarówno pod względem przygotowań, jak i spoglądaniem co chwilę z niepokojem w niebo, gdyż pogoda nie była zachęcająca… Ale widać nawet słońce jest po naszej stronie, bo sobotni poranek powitał nas rześko i… słonecznie, a potem było już tylko lepiej!

Żelazny Most – 16.07.2016 r. – „Miejsce ważnych twarzy”

Już przed godziną 10-tą w sali wiejskiej zaczęli pojawiać się pierwsi uczestnicy warsztatów. Na początku, aby lepiej się poznać, przeprowadziliśmy zabawę animacyjną, w której pomógł nam nieco karton…

Po przełamaniu pierwszych lodów każdy otrzymał ołówek, gumkę i pudełko kartonowe oraz zadanie – sportretować uczestników warsztatów. Cała zabawa polegała na tym, że na jednym kartonie można było rysować tylko jedną postać, a wersji postaci było tyle… ile osób udało się każdemu namówić do rysowania.Co się wtedy działo! Od najmłodszego Szymusia, po dorosłych – każdy rysował kogo się dało. Kiedy brakło już osób do rysowania w świetlicy i obok, to dzieci i młodzież ruszyły do swoich domów oraz sąsiadów z prośbą o sportretowanie siebie. Wszystko po to, aby utrwalić „ważne twarze”.

Kolejnym etapem były zabawy dźwiękowo-ruchowe, które były wstępem do przygotowania utworu inspirowanego dźwiękami Żelaznego Mostu, zagranego na tym, co każdy znalazł. Była to między innymi popsuta harmonijka ustna, gałązki drzew z liśćmi, patyki, pieniążek, gitara czy foliowa torebka…

Po przerwie obiadowej wybraliśmy się na spacer po miejscowości, aby poznać ważne dla mieszkańców miejsca, w tym między innymi malownicze ruiny pałacu, zabudowań gospodarskich, piękne leśne ścieżki czy zabytkowy kościół. Następnie, na przygotowanej tablicy każdy mógł wypisać/narysować to, co ceni w swojej miejscowości najbardziej.

Zwieńczeniem całodniowych warsztatów była prezentacja instalacji artystycznej składającej się z kartonowych portretów czyli „ważnych twarzy, wzbogacona utworem dźwiękowym, którego zgromadzeni mieszkańcy słuchali z zamkniętymi oczami oraz ognisko (a także całodniowy poczęstunek, który przygotowała Sołtys Wsi Anna Tatarynowicz z Radą Sołecką za co z całego serca dziękujemy!).

Buczyna – 17.07.2016 r. – „Lasek pomidorowo-brzózkowy”

Niedzielny poranek w Buczynie rozpoczął się nieco leniwie, jak to w wolny dzień bywa. Do tego lekko się chmurzyło i czasem kropił deszcz…

W niewielkim zagajniku nieopodal świetlicy wiejskiej, tuż obok stawu, między brzózkami rozpięto pasy folii, na której stopniowo przybywało jaskrawych malowideł. Pojawiły się zwierzęta, nowy, zabytkowy pałac, książę i księżniczka, a także kolorowe domy oraz cerkiew. Niespiesznie powstawały kolorowe malunki, a także pięknie wianki z kwiatów znalezionych w pobliżu….

Przejeżdżający pobliską drogą, a także sami mieszkańcy zaczęli z zaciekawieniem zaglądać na to, co się dzieje. Wzrok przyciągały na pewno czerwone balony, które na brzozowych gałązkach powiewały niczym pomidory na krzaczkach.

Tuż po południu do zaczarowanego zagajnika zaglądało coraz więcej osób, które chętnie włączały się w działania artystyczne. Najwięcej przyszło przedstawicieli płci męskiej, więc ku wielkiej ich uciesze zorganizowano zawody w puszczaniu papierowych samolotów i tym samym zakończyliśmy nasze działania w Buczynie. Dziękujemy Sołtysowi Wsi Pani Genowefie za udostępnienie świetlicy i poczęstunek dla uczestników warsztatów. A już w najbliższą sobotę tj. 23.07 jedziemy do Wilkocina!

0c4961df-c4d8-4a88-9911-7722b4894f75
„Projekt jest dofinansowany ze środków budżetu Województwa Dolnośląskiego”

 

 

 

 

 

 

News nr 3 z dnia 5 lipca 2016 r.

Już niebawem do sześciu wsi z Powiatu Polkowickiego z ofertą całodniowych darmowych warsztatów  wyruszy niezwykły duet: Artystka i Animator. Będzie nieszablonowo, kreatywnie i intensywnie – wszystko za sprawą projektu „A+A: sztuka w przestrzeni wiejskiej”. Chcesz wiedzieć więcej? Ostatnie tygodnie były bardzo pracowite. Zakończyliśmy wizyty zapoznawcze w sześciu miejscowościach z terenu Powiatu Polkowickiego, rozmawialiśmy i spotykaliśmy się z sołtysami, osobami prowadzącymi świetlice oraz mieszkańcami. W wyniku tych wyjazdów studyjnych ustaliliśmy harmonogram działań dla poszczególnych miejscowości.

panle pogorzeliska

Czego można się spodziewać po całodniowych DARMOWYCH warsztatach, które dotrą do mniejszych miejscowości w powiecie i będą skierowane do wszystkich chętnych mieszkańców? Różnorodnych działań artystycznych, opartych między innymi o perfomance, fotografię, grafikę, architekturę, design, plastykę, rzeźbę, teatr i taniec, które będą miały na celu stworzenie lokalnego dzieła sztuki. Wszystko będzie się odbywało w nawiązaniu do trendów sztuki współczesnej i wydarzeń kulturalnych w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

Od rana w miejscowości będzie obecny duet A+A, w godzinach 10-14 przeprowadzony zostanie pierwszy blok warsztatów artystycznych, kolejny blok będzie trwać od 15:30 do 18, a już od 19:30 rozpocznie się publiczna prezentacja efektów pracy mieszkańców. Warsztaty będą się odbywać w świetlicach wiejskich lub tuż obok.

panel wilkocin

Zachęcamy do zapoznania się z plakatami, na których znaleźć można szczegółowy harmonogram działań dla poszczególnych miejscowości, plan warsztatów, jak i szereg istotnych informacji o projekcie A+A: sztuka w przestrzeni wiejskiej. Zaczynamy już 16 lipca w Żelaznym Moście gm. Polkowice! Następnie odwiedzimy Buczynę gm. Radwanice (17.07), Wilkocin gm. Przemków (23.07), Kłobuczyn gm. Gaworzyce (30.07), Krzydłowice gm. Grębocice (13.08) oraz Pogorzeliska gm. Chocianów (14.08).

Do zobaczenia w Twojej miejscowości!

 

Materiały promocyjne:

ulotka aa2 plakat z harmonogramem2 plakat powiat polkowicki2

 „Projekt jest dofinansowany ze środków budżetu Województwa Dolnośląskiego”

 

News nr 2 z dnia 23 czerwca 2016 r.

aaaCzerwiec to miesiąc pełen ciężkiej pracy przy PROJEKCIE A+A: sztuka w przestrzeni wiejskiej. Choć główne działania warsztatowe zaplanowaliśmy na lipiec i sierpień, tak teraz przeprowadzamy research w 6 miejscowościach z terenu powiatu polkowickiego. Już teraz możemy zdradzić, że będziemy działać w takich wsiach, jak:Krzydłowice, Kłobuczyn, Wilkocin, Pogorzeliska, Buczyna i Żelazny Most. 

Nad czym teraz pracujemy?

Szukamy niezbędnych dla nas informacji, kontaktów, numerów telefonu i odwiedzamy wszystkie miejscowości. Rozmawiamy z sołtysami, liderami, bilbiotekarkami, świetlicowymi i z napotkanymi mieszkańcami. Chcemy dowiedzieć się, jak najwięcej o danej miejscowości i ludziach w niej mieszkających. Spisujemy spostrzeżenia i rodzące się pomysły, rozmawiamy o naszych inspiracjach i planujemy kolejne kroki. Pod koniec czerwca  ustalimy harmonogram naszych jednodniowych warsztatów artystycznych dla poszczególnych miejscowości i zamieścimy go w formie graficznej na plakatach.

Tymczasem do zobaczenia w kolejnych miejscowościach:
Sobota 25.06.2016 – Wilkocin i Pogorzeliska
Poniedziałek 27.06.2016 – ponownie Krzydłowice i Żelazny Most
Środa/Czwartek – Kłobuczyn i Buczyna (do ustalenia)

Byliśmy już w Krzydłowicach i Żelaznym Moście!
Zelazny Most Krzydlowice 2 Krzydlowice 1
0c4961df-c4d8-4a88-9911-7722b4894f75
„Projekt jest dofinansowany ze środków budżetu Województwa Dolnośląskiego”

News nr 1 z dnia 20 maja 2016 r.

Z przyjemnością informujemy, że Fundacja Mamut otrzymała dofinansowanie w wysokości 4500 zł w ramach konkursu na pomysły i współprace przy organizacji Dolnośląskiego Programu MikroWsparcie ESK 2016 na „Projekt A+A: sztuka w przestrzeni wiejskiej”.

Jaki mamy pomysł?

W ramach projektu planujemy stworzyć duet składający się z doświadczonego animatora eskkultury i młodej artystki (A+A), którzy wejdą w przestrzeń wiejską z blokiem działań intermedialnych nawiązując do aktualnych trendów sztuki współczesnej i wydarzeń kulturalnych w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Podczas wspólnej pracy realizowane będą całodniowe działania warsztatowe dla odbiorców z małych miejscowości z zakresu sztuki, performance, fotografii, architektury, desingu, plastyki, rzeźby, teatru i tańca. Schemat działań w projekcie będzie wyglądał następująco: 1 animator kultury, 1 artysta, 1 dzień, 1 miejscowość. W ramach zadania zostaną wypracowane z każdą społecznością lokalną nieszablonowe realizacje artystyczne i zaprezentowane (w danej wsi) szerszemu gronu podczas wieczornego spotkania czy wystawy. Łącznie duet A+A odwiedzi 6 wsi a efektem końcowym będzie prezentacja „dzieł sztuki” i projektu w ESK Wrocławiu podczas jednego z Regionalnych Wtorków w Infopunkcie: Barbara.

Projekt realizowany będzie w 6 wsiach Powiatu Polkowickiego w okresie od 1 czerwca 2016 r. do 1 września 2016 r.

0c4961df-c4d8-4a88-9911-7722b4894f75

„Projekt jest dofinansowany ze środków budżetu Województwa Dolnośląskiego”